Kelionė į Černobylį!

Černobylio avarija yra viena įsimintiniausių katastrofų žmonijos istorijoje ir sulaukianti nemažai dėmesio ir šiomis dienomis! Vieni ją tiesiog išgyveno, o kiti su ja susipažino per girdėtas vyresnių žmonių istorijas, filmus ar serialus! 

Kaip nuvykti į Černobylį?
Yra keli būdai nuvykti į Černobylį:
1. Perkant gidų paslaugas, kurie iš Lietuvos nuvežtų ir pasirūpintų visais reikiamais dokumentais.
2. Keliaujant savarankiškai, atvykstant iki Černobylio ir nelegaliai kertant zonos ribas per miškus. Tokiu atveju jus pagavus policinkams ar kitiems zonos darbuotojams, tektų susimokėti baudą.
3. Nuskristi į Kijevą ir iš ten keliauti su oficialiomis agentūromis, kurios turi leidimus vykdyti šią veiklą! Būtent šį variantą ir pasirinkome mes. Taigi žemiau rasite daugiau informacijos kaip susiorganizuoti kelionę į Černobylį! 

Į Kijevą iš Vilniaus pigiai nuskristi galite su Ryanair ir Wizzair oro linijomis. Lėktuvų bilietų kainos prasideda maždaug nuo 14,99 eurų į vieną pusę. Mums šiuo atveju pasisekė ir skrydžiai į abi puses kainavo tik 26,98 eurus.

Tada reikia išsirinkti vietinę kelionių agentūrą, kuri ir pravestų visą šią ekskursiją, šiuo atveju mes pasirinkome https://www.chernobyl-tour.com/. Vienos dienos ekskursija kainuoja 99 dolerius ir tokią kainą siūlo beveik visos agentūros. Už šią kainą Jūs gausite leidimą patekti į zoną (reikės siųsti paso duomenis, savaitę prieš atvykstant į zoną), nuvežimą ir parvežimą atgal į Kijevą bei gidą, kuris jūsų grupę lydės visos ekskursijos metu. Galima pasirinkti tiek rusų, tiek anglų kalba grupes.
Visos agentūros prašo susimokėti tik 25% ekskursijos sumos, o likusią dalį jau atvykus į autobusą. Atstumas nuo Kijevo iki Černobylio yra apie 90 km, todėl kelionė į vieną pusę užims apie 2h. Ekskursija prasideda 8 ryto, nuo tada visi ir renkasi prie autobuso, o baigiasi 20-21h. 

Papildomos paslaugos ekskursijos metu:
1. Už 5 dolerius galite užsisakyti pietus, kuriuos valgysite ne kur kitur, o atominės jėgainės valgykloje, kurioje dirba moterys dar prieš įvykstant avarijai! Meniu, kaip buvo juokaujama, nuo 1986 metų nepasikeitęs, bet tai suteks savotiško šarmo. 
2. Už 10 dolerių galite išsinuomoti dozometrą radiacijai matuoti. Atvykti į Černobylį ir to nepadaryti, būtų tiesiog nuodėmė! 

Černobylio zona 

Atvykus į zonos patikros punktą, ateis pareigūnas ir sutikrins jūsų leidimus patekti į zoną bei informaciją su mūsų pasų duomenimis. Patikra labai primena sienos kirtimą, kai dar nebuvo Šengeno zonos. 

rrem
Černobilio zonos kirtimo punktas

Pravažiavus pirmąjį punktą, gauname dozometrus ir pradedame pažintį su radiacija. Sanitarinė norma yra 0.3 mikrosverto per valandą, kurią viršijus pradeda cypti dozometrai.  Vos už kelių km randasi kaimelis, kur ir bus pirmoji stotelė. Čia dozometrai nerodo nieko neiprasto, tik 0.18 mikrosverto, tokia radiacija yra pačiame Kijevo mieste. 

t/sdcard/DCIM/100GOPRO/GOPR0550
Pirmasis sustojimas. Pasivaikščiojimas po kaimelį

Visų namų grindys yra išluptos ir reikia pastoviai žiūrėti po kojomis. Grindys buvo išlupamos vagių, nes kaip taisyklė, pinigus ir kitus vertingiausius daiktus žmonės laikydavo arba stiklainyje po lova arba po grindimis. Praleidę kaimelyje 20 minučių, judame prie kur kas įspūdingesnio objekto! 

Radiolokacinė antena Duga

Radiolokacinė antena Duga 1, buvo slaptas karinis objektas, kurio paskirtis buvo aptikti atskrendančias amerikiečių raketas. Tokių antenų po visą Sovietų sajungą pastatyta buvo 3, tačiau tik viena būtent Černobylyje išliko iki šių dienų. Antenos aukštis 150 metrų, o ilgis net 500 metrų! Šis įspūdingas statinys buvo kelis kartus brangesnis nei pati Černobylio atominė jėgainė! 
Radiolokacinė antena Duga, tai ne tik geležinė antena, tačiau visas kompleksas, kuris randasi už keliasdešimt metrų nuo jos. Ten buvo mokymų centras, valdymo punktas ir kiti administracijos pastatai. Įdomiausia yra tai, jog pastačius šį grandiozinį objektą, jis paseno technologiškai, nes tuo metu amerikiečiai jau turėjo sistemas, kurios galėjo aptikti sovietų raketas vos tik išskridus iš šachtos! 

Duga
Duga 1

Jau šioje vietoje dozometrai pradėjo rodyti  radiacijos viršijančią normą, pas vienus ji buvo 1.3, o kai kurie ''pagavo'' ir 2.7 mikrosverto, tai yra 9 kartus viršijančią normą. 

Černobylio jėgainė

Toliau keliaujame į visos šios istorijos vietą kaltininkę, tai yra Černobylio atominę jėgainę! Vieta, kur prieš 33 metus įvyko pirmoji tokio masto atominė avarija, privertusi visą pasaulį labiau susipažinti su radiacija ir jos poveikiu žmogui bei gamtai! 

cernobilio jegaine
Černobylio jėgainė bei paminklas

Šiuo metu ketvirtasis reaktorius yra uždengtas sarkofagu, tai matoma nuotraukoje, kuris buvo surinktas vos už 500 metrų nuo reaktoriaus. Šalia jo stovi paminklas, 20 metų avarijos sukakčiai. Kadangi šioje vietoje saugumo sumetimais, fotografuoti bei filmuoti  be to kas matoma nuotraukoje negalima. Toliau keliaujame į įdomiausią ir labiausiai nukentėjusią nuo Černobylio avarijos vietą. 

Černobylio ir Pripetės miestai

Visa Černobylio zona yra dalijama į 2 teritorijas. Tai didžiausia 30 km spindulio teritorija, kuri yra mažiau užkrėsta ir 10 km zona, į kurią įvažiuoti vėl reikia pro patikros punktą! 

Černobylis
Černobylis yra miestas ir rajono centras, turėjęs kadaise apie 15 000 gyventojų. Dabar čia vėl leidžiama gyventi ir mieste jau yra apie 2000 gyventojų! Be technikos muziejaus ir  paminklo žuvusiems bei avarijos likvidacijos didvyriams, čia nelabai ką yra pamatyti. 

Pripetė
Jei Černobylyje nėra ką pamatyti, tai visai kita kalba yra apie Pripetės miestą! Pripetė labiausiai nukentėjusi nuo Černobylio avarijos vieta. Pripetėje gyveno 50 000 gyventojų ir visi jie buvo priversti palikti savo namus visam laikui, kadangi Pripetėje gyventi galima bus nebent už 1000 metų, nors kai kurių mokslininkų teigimu tai bus amžiams negyvenama vieta.

Pripetės viešbutis
Pripetės viešbutis

Po avarijos gamta pasiėmė tai, kas jai priklauso. Pripetė atrodo kaip miestas vaiduoklis, kuris randasi miške, kadangi augalija čia sužydėjo visu gražumu. Kai kurios gatvės atrodo sunkiai atpažįstamos ir jei ne darbuotojų priežiūra, pagrindinės miesto gatvės jau būtų nepravažiuojamos! 

Žemiau nuotraukoje, viena pagrindinių miesto gatvių!

Lenino prospektas
Lenino prospektas

Pats pripetės miestas buvo įspūdingas! Jis buvo pastatytas kaip atsakas vakarams, jog parodyti kaip gerai žmonės gyveno Sovietų sąjungoje. Šiame mieste buvo viskas, nuo kultūros pastato iki sporto bazių, futbolo stadiono bei kitų objektų skirtų žmonių užimtumui. 

Keliaujant po miestą, gidas praveda ir pro vieną įdomiausių pastatų, tai Pripetės ligoninė! Šį ligoninė priimdavo radiacija apsišvietusius gaisrininkus, kurie lemtingąją naktį gesino 4 reaktorių. Tai taip pat viena pavojingiausių vietų visoje zonoje, kadangi ligoninės rūsyje iki šiol guli gaisrininkų rūbai! Kadangi toje vietoje labai didelė radiacija, jūsų ten niekas neįleis.

Ekskursija po Pripetę vyksta beveik 2h ir aplankomi visi svarbiausi miesto pastatai bei žymiausia Pripetės vieta - atrakcionų parkas! 

Pripetės atrakcionų parkas

Pripetės atrakcionų parkas, o ypatingai apžvalgos ratas yra visos Černobylio zonos vizitinė kortelė! Šis atrakcionų parkas turi liūdną istoriją, kadangi jis turėjo atsidaryti gegužės 1 dieną, tai yra po 5 dienų nuo avarijos įvykio datos!

Pripetės apžvalgos ratas
Pripetės apžvalgos ratas

Šio atrakcionų parko aikštelėje leisdavosi sraigtasparniai, kurie gesino 4 - ąjį reaktorių, todėl šioje vietoje, po apžvalgos bokšto kabina yra vieta, kur radiacijos lygis sanitarinę normą viršija net 1000 kartų! 

Pripetės prieplauka

Retas kuris yra girdėjęs, tačiau Pripetės miestas netgi turėjo savo prieplauka! Laivas ''raketa'' atplaukdavo iš Kijevo ir tai buvo vienas populiariausių transportų pasiekiant Pripetės miestą!

Pripetės prieplauka

Černobilio prieplauka

Prieplauka turėjo ir kavinę bei buvo populiari laiko praleidimo vieta. Šioje vietoje yra vieta, kurioje radiacija siekia 50 mikrosvertų per valandą, tai yra daugiau nei 150 kartų viršijanti normą!

rrem

Ar Černobylyje saugu?

Atvykstant prie zonos kontrolės posto, Jums bus duoti pakabukai - radiacijos kaupikliai. Išvažiuojant iš zonos bus nustatoma, kiek sukaupėte radiacijos. Tai kiek gi mes sukaupėme radiacijos?  Retas kuris žino, tačiau skrendant lėktuvu, radiacijos lygis 10 km aukštyje būna 3 - 4 mikrosvertai per valandą, tai yra net 10 - 15 kartų viršijantis normą! Buvo paskaičiuota, jog būdami zonoje 9 h, prikaupėme radiacijos maždaug kaip skrendant lėktuvu 1 - 2h. Ar tai daug spręskite patys!

Zonoje yra pavojingos vietos, tačiau gidas jokiu būdu Jums ten pakliūti neleistų. Visa ekskursija vyksta atsižvelgiant pirmiausiai į saugumą. Išvažiuojant iš zonos Jums 2 kartus reikės praeiti pro skanerius, jog patikrinti ar neišsivežate padidintos radiacijos dozės ir daiktų iš zonos! Už daiktų išvežimą  gresia didelė piniginė bauda ir net kalėjimas! 

Pabaigai siūlome pažiūrėti nuotraukas iš nelaimės vietos, kaip miestas atrodo prieš ir po.

Vakų darželis

rrem

Kolumbokeliones.lt